Jak wyczyścić podsufitkę w samochodzie
Każdy chce, aby jego samochód wyglądał jak...
Każdy chce, aby jego samochód wyglądał jak nowy. Dbając o nadwozie, często jednak zaniedbujemy wnętrze pojazdu. Każdy kierowca powinien od czasu do czasu wyczyścić wnętrze. Choć zwykłe odkurzenie wnętrza i przetarcie plastików można uznać za rutynowe zadanie, to ważne jest, aby od czasu do czasu wyprać tapicerkę. Dlatego pranie tapicerki samochodowej może być czasami trudnym zadaniem. Dotyczy to zwłaszcza podsufitek samochodowych, które bardzo łatwo uszkodzić podczas prania. Jak bezpiecznie wyczyścić podsufitkę Jakiego preparatu użyć do jej czyszczenia? Dowiedz się więcej na ten temat w dzisiejszym artykule.
Podsufitka to coś, czego właściciele samochodów nie chcą czyścić. Profesjonalni pracownicy myjni mogą odmówić wykonania tej usługi. Dlaczego jest to takie trudne? Podsufitka wewnętrzna samochodu nie lubi wody. Wykonana jest z delikatnych materiałów, które łatwo ulegają uszkodzeniu. Nie da się ich wydobyć za pomocą odkurzacza. Nawet jeśli użyjesz Shiny Garage Carpet Cleaner 1L, nie jest to zalecane. Nie zaleca się prania tapicerki żadnym z powszechnie dostępnych środków czyszczących. Pranie ekstrakcyjne oraz tradycyjne środki do czyszczenia tapicerki mogą spowodować rozplątanie materiału. Możliwe jest, że sama gąbka w podsufitce stanie się krucha. Spowoduje to, że z dachu będzie zwisać dużo materiału.
Po pierwsze, do prania podsufitki nie należy używać tradycyjnych środków do czyszczenia tapicerki materiałowej. Niewskazane są również preparaty do prania ekstrakcyjnego. Należy również unikać domowych płynów do prania. Czego używać do prania podsufitki? Do tego celu powinieneś używać środków do prania bezwodnego. Środki te nie wymagają wody do spłukania materiału. Działają jedynie na powierzchni, a wszelkie zalegające zabrudzenia zostają usunięte. Preparaty te oferują marki kosmetyczne premium, takie jak Shiny Garage i ADBL. Do tych marek należą Shiny Garage i ADBL. Te środki czyszczące to Shiny Garage Extra Dry cleaners i ADBL Bonnet. Pierwszy z nich to gotowy do użycia środek czyszczący, który możesz zastosować bezpośrednio na podsufitkę. Natomiast produkt Shiny Garage to koncentrat, który mieszasz w osobnym pojemniku z wodą. Zaletą tego produktu jest możliwość tworzenia różnych stężeń. Dzięki temu można dopasować właściwości czyszczące do konkretnych zabrudzeń lub plam.
Do czyszczenia podsufitki wykorzystamy bonetowanie. Co to jest bonetowanie? Jest to metoda czyszczenia tapicerki, która nie wymaga użycia odkurzaczy. Używamy jedynie środka czyszczącego, oraz miękkiego ręcznika z mikrofibry. Jakie są wymagania do wyprania podsufitki Będziemy potrzebować:
Pierwszym krokiem jest dokładne odkurzenie podbitki za pomocą odkurzacza. Konieczne jest umieszczenie na końcówce odkurzacza miękkiej szczotki. Dzięki niej mocowanie odkurzacza do materiału nie będzie zbyt silne. Dzięki niej usuniemy powierzchowne zabrudzenia. Dlaczego jest to konieczne? Ponieważ zalegający kurz może spowodować uszkodzenie struktury materiału podczas kolejnego czyszczenia. Następnie na oczyszczone powierzchnie nakładamy preparat do bonetowania. Ważne jest, aby nie użyć go zbyt dużo, aby nie nasączyć materiału. Czekamy, aż producent poinformuje nas, ile czasu powinniśmy odczekać przed nałożeniem preparatu. Jest to po to, aby środek czyszczący mógł zacząć działać. Następnie delikatnie przecieramy podsufitkę za pomocą ściereczki z mikrofibry. Podczas wykonywania tej czynności nie powinniśmy wykonywać ruchów kolistych, lecz proste. Aby nie uszkodzić tapicerki, nie powinniśmy trzeć zbyt mocno. Podsufitka po tej czynności powinna wyschnąć. Oto kilka produktów, które można wykorzystać do prania podsufitki podczas jej schnięcia.
Po tym jak omówiliśmy, jak umyć podsufitkę samochodową przy użyciu dedykowanych produktów, przyjrzyjmy się teraz najczęstszym błędom podczas mycia tego delikatnego elementu. Nie używaj zbyt dużej ilości wody podczas czyszczenia materiału sufitowego w samochodzie. Materiał podsufitki oraz gąbka mogą zostać uszkodzone przez zamoczenie w zbyt dużej ilości wody. Dzięki temu wyeliminujesz konieczność stosowania środków do czyszczenia tapicerki i odkurzacza piorącego. Te środki czyszczące wymagają dużej ilości wody. Podczas prania tkaniny pokrywającej podsufitkę powinniśmy być delikatni. Niewskazane jest silne pocieranie szczotką, szmatką lub gąbką. Do czyszczenia nawiertu można też użyć poręcznych szczotek do prania tapicerki. Do czyszczenia podsufitki wystarczy miękka ściereczka z mikrofibry. Dobrym pomysłem na czyszczenie podsufitki samochodowej jest użycie odkurzacza o małej mocy ssania. Użyj szczotki i specjalnej dyszy, jeśli jej nie masz. Dysza odkurzacza może stać się zbyt silna i uwięzić materiał. Może to spowodować, że materiał zacznie się odklejać i nie będzie się rozciągał. Należy pamiętać, że podsufitkę należy prać dopiero po jej całkowitym wyschnięciu. Dlatego najlepiej jest prać podsufitkę w słoneczne, ciepłe dni. Detergent może wtedy łatwo odparować. Stęchliznę może spowodować użycie detergentu w deszczowe lub mroźne dni.
Niektóre plamy mogą być niemożliwe do usunięcia przez zwykłe pranie. Nie jest to problem w przypadku koncentratów środków bonetujących. Wystarczy rozcieńczyć preparat o większym stężeniu. To powinno wystarczyć, aby poradzić sobie z plamą. W przypadku gotowych środków zalecana jest metoda przenoszenia brudu. Co to oznacza? Oznacza to, że środek czyszczący jest nakładany na mikrofibrę. Kolejnym krokiem jest nałożenie środka czyszczącego bezpośrednio na plamę. Należy nakładać go równomiernie. Po usunięciu zabrudzenia większość powinna pozostać na ściereczce. Plamę można usunąć przecierając ją czystą mikrofibrą. Czynność tę powtarzamy aż do całkowitego usunięcia plamy.
Nawet przy tej metodzie istnieje możliwość, że materiał podsufitki może zostać oderwany od gąbki. Dotyczy to zwłaszcza samochodów nieco starszych. Co w takiej sytuacji należy zrobić? Jak poradzić sobie z oderwaną podsufitką Stwierdziliśmy, że klej użyty, gdy podsufitka jest jeszcze w samochodzie, często może spowodować jej ponowne przyklejenie. Wyjmij całą podsufitkę z samochodu. Następnie należy usunąć gąbkę, która pozostała pomiędzy materiałem a ramą. Dopiero wtedy można ją ponownie przykleić. Jako klej do tapicerki polecamy K2 Tapiflex 400ml. Z jego pomocą możemy z powodzeniem naprawić podsufitkę samochodu. Klej nakładamy równomiernie (ale nie za grubo) na cały stelaż podsufitki. Nałóż materiał na klej. Pamiętajmy, że kleje tapicerskie mogą być stosowane jako kleje kontaktowe. Po nałożeniu materiału nie ma miejsca na poprawki. Całość powinna być całkowicie wysuszona.
Bezpieczeństwo przede wszystkim - obligatoryjne wyposażenie samochodu Każdy odpowiedzialny...
Czytaj więcejOlej silnikowy należy wymieniać co kilka kilometrów, a najwyżej raz w roku, jeśli samochód...
Czytaj więcejSilnik to bez wątpienia najważniejszy element samochodu. To właśnie on jest sercem samochodu...
Czytaj więcejKażdy chce, aby jego samochód wyglądał jak...
Niewiele rzeczy jest tak irytujących jak...
Dbamy o wydajność Twojego samochodu i Twoje...