Jak wyczyścić podsufitkę w samochodzie
Każdy chce, aby jego samochód wyglądał jak...
Nauka jazdy nie przygotuje Cię do holowania samochodu. Nie jest to coś, do czego może przygotować Cię żadna szkoła czy egzamin, ale praktyka. Znaczna część kierowców przyznaje, że nie ma żadnej praktyki ani nawet podstawowej wiedzy na temat holowania. Jest to coś, co najczęściej widzimy na ulicach naszych miast. Nie nauczymy Cię jak holować, ale pokażemy Ci jak robić to poprawnie.
Najpierw odpowiedzmy sobie na podstawowe pytanie: Czy można holować pojazd? Pytanie to należy rozpatrywać zarówno od strony technicznej, jak i prawnej. Polskie prawo, a dokładniej kodeks drogowy, pozwala na holowanie pojazdu. Należy jednak przestrzegać ściśle określonych przepisów. Należy pamiętać, że nie wszystkie pojazdy nadają się do holowania. Może to wynikać z ich konstrukcji. Ważne jest, aby najpierw sprawdzić, czy konstrukcja pojazdu pozwala na jego holowanie.
Samochody nie powinny być holowane z punktu widzenia konstrukcji pojazdu
Jak wspomnieliśmy w niektórych podrozdziałach, istnieją wyjątki od tych zasad. Warto więc przed holowaniem zasięgnąć potrzebnych informacji w instrukcji obsługi pojazdu, lub w stacji obsługi ASO. Jeśli nie mamy pewności, że nasz samochód da się "odholować", bezpieczniej jest wynająć lawetę.
Przechodzimy do czynności związanych z holowaniem. Co będzie nam potrzebne?
Jeśli ustaliliśmy, że nasz samochód da się holować i jesteśmy pewni, że nie chcemy wzywać lawety, to potrzebujemy:
Przepisy Kodeksu Drogowego jasno określają rodzaj linki, która może być użyta do holowania innego samochodu. Elastyczne połączenie między samochodami, czyli linka, nie powinna przekraczać 4 metrów długości i nie być dłuższa niż 6 metrów. Należy przewidzieć haki zabezpieczające przed odczepieniem się holowanego pojazdu podczas jazdy. Linia powinna być oznaczona za pomocą naprzemiennych białych i żółtych pasów lub flagi czerwonej lub żółtej. Ostatni nakaz nie obowiązuje przy holowaniu pojazdu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Możliwe jest holowanie uszkodzonego pojazdu za pomocą holownika sztywnego. Również minimalna odległość między pojazdami nie powinna przekraczać 3 metrów.
Podsumowanie: Linki holownicze muszą posiadać zespół, którego nie da się zdjąć. Może być dowolnego koloru, o ile posiada żółtą lub czerwoną flagę. Powinna mierzyć od 4 do 6 metrów długości.
Jakiego trójkąta powinieneś użyć? Należy go zamontować w którym miejscu?
Do holowania samochodu można użyć odpowiednio homologowanego trójkąta. Powinien on znajdować się na liście obowiązkowego wyposażenia pojazdu.
Przepisy prawa nie są jednoznaczne co do tego, gdzie powinien być umieszczony podczas holowania. Zgodnie z nimi trójkąt powinien być umieszczony na lewym tylnym boku holowanego pojazdu. Kierowcy często źle rozumieją ten przepis i umieszczają trójkąt tuż za tylnymi szybami. Takie mocowanie nie jest jednoznaczne i może skutkować ukaraniem kierowców mandatem. Trójkąt może zastąpić żółte, migające światło widoczne dla innych, np. lampa ostrzegawcza montowana na magnesie lub kogut.
Pamiętaj!!! Sygnały ostrzegawcze nie są światłami awaryjnymi i nie należy ich używać podczas holowania.
Kodeks drogowy określa, kto może holować pojazdy. Pojazd holujący i holowany muszą być prowadzone przez kierowcę z ważnym prawem jazdy. Choć wydaje się to oczywiste, nadal zdarzają się przypadki, gdy holowany samochód jest prowadzony przez osobę bez uprawnień. Należy pamiętać, że cały pojazd holowany jest obowiązkiem i odpowiedzialnością osoby, która go holuje. Osoba holująca niesprawny pojazd odpowiada z tytułu swojej polisy OC za niewłaściwe przygotowanie lub holowanie. Zasada ta nie dotyczy kolizji pomiędzy pojazdem holującym a pojazdem holowanym.
Każdy samochód w zespole musi posiadać ważny przegląd techniczny, a także aktualną polisę OC. Pojazd holowany musi mieć cały czas sprawne układy hamulcowe i kierownicze. Jeśli działanie i sterowanie układem hamulcowym zależy od pracy lub silnika, wówczas należy przerwać wyżej wymienione czynności.
Ta kwestia nie jest uregulowana żadnymi przepisami. Teoretycznie nie ma zakazu, aby pasażerowie byli holowani. Jednak względy bezpieczeństwa powodują, że nie zaleca się holowania pasażerów.
Zima to piękna pora roku, kiedy opady śniegu zmieniają krajobraz w malowniczy obrazek. Jednak...
Czytaj więcejW Polsce, gdzie zima potrafi być naprawdę sroga, wybór odpowiednich opon zimowych jest...
Czytaj więcejZakup odpowiedniego prezentu dla miłośnika motoryzacji może być wyzwaniem. Odpowiedni...
Czytaj więcejKażdy chce, aby jego samochód wyglądał jak...
Niewiele rzeczy jest tak irytujących jak...
Dbamy o wydajność Twojego samochodu i Twoje...