loader
Blog motoryzacyjny

Samochody z USA. Czym różnią się samochody z USA od samochodów europejskich?

Wygląd samochodów ze Stanów Zjednoczonych różni się od europejskich. Czasami są to osobne modele produkowane na tej samej linii produkcyjnej. Jakie są różnice między samochodami ze Stanów i Europy?

Polacy uwielbiają samochody z USA. Statystyki dotyczące importu samochodów używanych potwierdzają to jednoznacznie. Stany Zjednoczone były piątym rynkiem, z którego sprowadzono do Polski samochody w 2022 roku (po Francji, Belgii i Holandii). Wysoki koszt "ściągnięcia" samochodu ze Stanów Zjednoczonych wydaje się mieć drugorzędne znaczenie. Również fakt, że samochody sprzedawane w USA mogą się różnić od tych sprzedawanych w Polsce nie stanowi problemu. W tym być może tkwi wielkie szczęście kupowania używanych samochodów ze Stanów Zjednoczonych. Kupuje się je po to, by się wyróżniać lub by cieszyć się jazdą samochodem z silnikiem wolnossącym o dużej pojemności.

Kolejną różnicą jest skrzynia biegów. O ile "automaty" mają ogromną przewagę nad modelami europejskimi, to w Stanach częściej można spotkać skrzynie biegów o prostszej konstrukcji. Są one płynniejsze w działaniu, ale mniej nastawione na osiągi. Jest prawdopodobne, że amerykański samochód nie będzie miał płynnie zmieniającej biegi skrzyni dwusprzęgłowej lub przekładni bezstopniowej. Amerykańscy kierowcy są znani ze swojego spokojniejszego stylu jazdy. Nie jest niczym niezwykłym, że amerykańskie samochody mają mniejsze tarcze hamulcowe niż samochody amerykańskie i słabsze zaciski hamulcowe. W samochodach jest jeszcze kilka amerykańskich "smaczków". Należą do nich m.in. system aktywacji alarmu z kluczyka, czy przyciski do obsługi pilota do otwierania i zamykania bram. W starszych samochodach można było jeszcze spotkać automatyczne podajniki pasów bezpieczeństwa.

Jak wygląda sprawa części zamiennych do samochodów z USA? Problemem dla europejskiego użytkownika amerykańskiego samochodu jest dostępność części zamiennych. Nie ma problemu, o ile silnik zastosowany w samochodzie z USA jest stosowany również w wersji ze Starego Kontynentu. Jednak wiele egzemplarzy sprowadzanych jest zza Oceanu z silnikami o większej pojemności i bez turbodoładowania. Może to prowadzić do niedoboru części. Wiele zależy od tego, jak popularny jest dany model na naszych drogach. Prawdopodobnie trudniej będzie znaleźć części do samochodu zbudowanego w USA. Choć wersje unijne i amerykańskie mogą wydawać się podobne wizualnie, może się okazać, że jedna jest nieco szersza lub dłuższa od drugiej i przez to ma niedopasowane elementy nadwozia. Rozstaw osi samochodów amerykańskich jest często dłuższy niż wersji europejskiej. Tak jest w przypadku Volkswagena Passata NMS (produkowanego równolegle do Passata B7) i Toyoty RAV4 III. Wersja amerykańska posiadała również trzeci rząd.