loader
Porady

Woda pod dywanikami - dlaczego woda leje się do samochodu?

Latem nie doświadczamy problemów z nadmierną wilgocią w naszych samochodach, ponieważ jest ona rzadsza. Woda może czasem pojawić się we wnętrzu starszych samochodów, gdy występują obfite opady deszczu lub gdy jest jesień-zima. Można zauważyć plamy wody we wnętrzu, a nawet duży basen wody pod dywanikami podłogowymi. Gdzie znajduje się woda, która przesiąka do wnętrza samochodu? Jakie są zagrożenia związane z jej zalaniem? Dowiedz się więcej na ten temat w dzisiejszym artykule

Skąd się wzięła woda, która wypełnia wnętrze samochodu?

Woda w samochodzie najczęściej pojawia się po deszczu lub po umyciu go na myjni. Woda może dostać się do wnętrza samochodu wieloma drogami. Po deszczu lub myciu najczęstszym źródłem wody w samochodzie są:

  • Uszczelki okien, które przeciekają;
  • Uszkodzenia uszczelek bagażnika lub drzwi
  • Uszkodzenie uszczelki anteny
  • Przeszkody w odprowadzaniu wody pod przednią szybą
  • Samochody typu kabriolet i targa mają nieszczelny dach
  • Uszkodzony lub zanieczyszczony szyberdach
  • Korozja nadwozia

Niesprawny układ chłodzenia może powodować przesiąkanie wody do wnętrza samochodu. Woda może przesiąkać pod dywaniki podłogowe samochodu, co może prowadzić do ulewnych deszczy i uszkodzenia nagrzewnicy lub pompy.

Czym grozi woda zbierająca się we wnętrzu samochodu?

Woda we wnętrzu samochodu to zawsze problem. Zwykle odkrywamy nieszczelność dopiero wtedy, gdy woda zalała wnętrze naszego samochodu. Czym grozi zalanie wnętrza samochodu? Woda może spowodować uszkodzenie tapicerki samochodu. Woda może uszkodzić tapicerkę naszego samochodu, jeśli dostanie się przez nieszczelny szyberdach, dach lub uszczelki. Może również spowodować trwałe uszkodzenia, powodując odpadnięcie podsufitki. Woda zalegająca pod dywanikami może doprowadzić do powstania pleśni lub grzybów. W skrajnych przypadkach może to stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Woda w samochodzie z deszczu może spowodować korozję i uszkodzenie instalacji elektrycznej. Nie trzeba tłumaczyć, że zalanie wodą może mieć poważne konsekwencje i doprowadzić do znacznych strat finansowych. Wyciekającą do domu wodą należy zająć się jak najszybciej.

Jak sprawdzić źródło wody w samochodzie?

Jak sprawdzić, czy z samochodu wycieka woda? Jest na to sprawdzona metoda. Jeśli masz dostęp do myjki ciśnieniowej, możesz polać wodą miejsca, w których prawdopodobnie występuje wyciek. Do takich miejsc należą łączenia na dachach kabrioletów lub targa, krawędzie okien lub ich uszczelki, uszczelki drzwi, mocowania anteny oraz okolice przedniej szyby. Najlepiej, aby robiły to co najmniej dwie osoby. Jedna osoba oblewa wrażliwe miejsca, a druga sprawdza, czy nie ma przecieków. Powinno być możliwe zidentyfikowanie miejsc, w których do samochodu dostaje się woda z deszczu, śniegu lub mycia. Jeśli jednak układ chłodzenia jest uszkodzony, sytuacja będzie inna. Woda w samochodzie może pojawić się tylko wtedy, gdy układ chłodzenia działa podczas pracy silnika. Płyn chłodniczy lub woda może wyciekać z dużego obiegu układu chłodzenia. Może to doprowadzić do poważnych obrażeń zarówno kierowcy, jak i pasażera.

Jak poradzić sobie z nieszczelnościami we wnętrzu samochodu?
Warto przyjrzeć się, jak naprawić przecieki, jeśli wiemy, skąd wzięła się woda po deszczu. Jeśli doszło do uszkodzenia pokrywy bagażnika, szyberdachu czy uszczelek drzwi, najlepiej wymienić je na świeże. Jeśli uszczelka jest nienaruszona, a brak szczelności wynika z niskiej elastyczności lub luzu, możemy zastosować silikon uszczelniający (taki K2 Silikon w Tubie 21 g Czarny), lub silikon do uszczelek w sprayu (taki Boll Silikon w sprayu 400 ml). Jeśli masz zatkany odpływ karoserii, odetkaj go. Dostęp do podwozia można zrobić w niektórych samochodach łatwo, w innych wymaga to zdjęcia osłon pod maską. Jak odetkać odpływ wody w samochodzie? Najpierw usuń z góry wszelkie zalegające liście. Następnie odetkaj kanały za pomocą cienkiego, elastycznego drutu. Czasami do odetkania odpływu wody w samochodzie wystarczy puszka sprężonej wody (np. BioLine CompressedAir 400 ml). Nieszczelności możemy uszczelnić silikonem lub wymienić antenę. Naprawa dachu w kabriolecie może być kosztowna. W takich przypadkach prawdopodobnie niezbędny będzie tapicer. Do naprawy układu chłodzenia wymagany jest specjalista. Mechanik jest wymagany do naprawy nagrzewnicy lub pompy wodnej.

Jak osuszyć wnętrze samochodu?

Jak osuszyć samochód od wewnątrz? To może być trudne, zwłaszcza jeśli nie mamy odkurzacza. Jeśli go mamy, usuwamy z samochodu nadmiar wody. Jeśli nie mamy odkurzacza, osuszamy samochód z wszelkiej wody, a następnie używamy ściereczek z mikrofibry lub starych gazet do usuwania wody. Do usunięcia pozostałej wilgoci można użyć żwirku dla kota lub specjalnych pochłaniaczy wilgoci (np. Pingi Reusable Moisturizer). Dobrym pomysłem jest suszenie samochodu przez noc w ciepłym, wentylowanym miejscu z otwartymi drzwiami. Jeśli masz możliwość, możesz również użyć dmuchawy do wysuszenia samochodu. Jest to często nazywane "nagrzewnicą". W skrajnych przypadkach powyższe rady mogą jednak nie wystarczyć. W skrajnych przypadkach może być konieczne zdjęcie tapicerki w celu całkowitego wysuszenia.