loader
Blog motoryzacyjny

Jak sprawdzić podstawowe płyny w samochodzie

Olej znajduje się z przodu lub z tyłu silnika pojazdu. Szukaj korka z obrazkiem lub ikoną oleju, lub wyszczególnionym rodzajem oleju, np. 5W-20. Aby sprawdzić poziom oleju, należy odkręcić korek i wyciągnąć bagnet. Wytrzyj go do czysta ręcznikiem, a następnie włóż go ponownie do końca i wyciągnij. Miarka wskaże, czy olej jest pełny, czy zbliża się do pustego i wymaga uzupełnienia. Poszukaj linii maksymalnej i minimalnej i zobacz, gdzie spada olej. Powinien być blisko maksymalnego obszaru i powinien pojawić się bursztynowy lub złoty kolor. Jeśli twój olej jest brązowy lub czarny, będziesz potrzebował wymiany oleju. Jeśli poziom oleju jest bliżej linii minimum, dodaj olej do zbiornika i ponownie sprawdź, czy poziom jest zadowalający.

Skrzynia biegów

Jeśli Twój pojazd ma bagnet do płynu skrzyni biegów, możesz go sprawdzić samodzielnie, tak jak olej silnikowy. Wystarczy zlokalizować korek, który wskazuje: "Trans Fluid". Należy pamiętać, że samochód musi być uruchomiony i w parku lub neutralnym, aby wykonać tę kontrolę. Niektóre pojazdy nie mają bagnetu do sprawdzania płynu skrzyni biegów i muszą być sprawdzone przez zaufanego mechanika.

Wspomaganie układu kierowniczego

Aby zlokalizować zbiornik płynu wspomagania kierownicy, szukaj korka lub bagnetu oznaczonego: "Power Steering". Ten płyn jest również sprawdzany jak olej silnikowy, z wyjątkiem koloru płynu, który będzie podobny do koloru białego wina, lub lekko różowy.

Płyn chłodniczy

Korek chłodnicy będzie miał obraz pomiaru termometru, lub słowa funkcji, takie jak: "Antifreeze" lub "Engine Coolant". Jeśli poziom płynu jest niski, zawsze wymieniaj go na ten sam typ płynu chłodzącego, który jest zalecany w instrukcji obsługi pojazdu, i nigdy nie mieszaj różnych typów płynu chłodzącego.

Hamulec

Korek płynu hamulcowego powinien być oczywiście oznaczony jako taki. Kontrola tego płynu nie wymaga użycia bagnetów ani innych testów. Wystarczy zajrzeć do wnętrza zbiornika i sprawdzić poziom oraz kolor płynu. Płyn hamulcowy powinien mieć kolor białego wina i znajdować się blisko górnej krawędzi zbiornika.

Wycieraczki

Korek oznaczony napisem "Washer" lub "Wiper", albo ikona przypominająca przednią szybę z kropkowanymi wycieraczkami, łatwo identyfikuje płyn do wycieraczek. Jeśli płynu jest mało, należy wlać płyn do spryskiwaczy do zbiornika aż do jego górnej części.