loader
Blog motoryzacyjny

15 Fajnych, zaawansowanych technologicznie funkcji w nowych samochodach

BACK TO:
  1. Blog "Zero do 60 razy
  2. Listy motoryzacyjne
  3. 15 fajnych, zaawansowanych technologicznie rozwiązań w nowych samochodach

15 fajnych, zaawansowanych technologicznie rozwiązań w nowych samochodach

Przez Chris Edwards 0 Komentarze

Nowe samochody stały się drogie... naprawdę drogie. Nawet rozsądna bazowa Honda Accord ma 25,470 dolarów MSRP, co czyni ją stosunkowo niedostępną dla wielu młodszych nabywców.

Mimo to, nowsze samochody oferują doskonałe bezpieczeństwo pasażerów i pieszych, są ekonomiczne i niezawodne, ale co najlepsze, są zazwyczaj pełne niesamowitej technologii, która w nie tak odległej przeszłości była uważana za niemożliwą.

Dziś takie rzeczy jak rozpoznawanie głosu czy łączność Bluetooth uznajemy za oczywiste, ale kiedyś te funkcje były niemożliwe do zastosowania w komputerze, a co dopiero w samochodzie. Oto 15 zaawansowanych technologicznie funkcji, które posiadają współczesne samochody, a które są całkiem fajne.

Asystent pasa ruchu


Ten system wykorzystuje technologię kamery, która wykrywa, czy zaczynasz zjeżdżać z pasa ruchu i delikatnie kieruje Cię z powrotem do środka. Jest to cenna funkcja bezpieczeństwa, zwłaszcza dla dzisiejszych tech rozproszonych kierowców.

Chociaż może to być trochę denerwujące na początku, jeśli zaufać systemowi i pracować z nim, a nie przeciwko niemu, to będzie wziąć napięcie z jazdy i uczynić życie, że dużo łatwiejsze. Nie oznacza to, że należy zdjąć ręce z kierownicy lub pozwolić, aby samochód sam się prowadził. Jest to system zaprojektowany do pracy i pomocy, a nie do całkowicie autonomicznego działania.

Monitorowanie martwego pola


Ile razy sprawdzałeś dwukrotnie lub nawet trzykrotnie, czy nikt nie znajduje się w Twoim martwym polu? Niezliczoną ilość razy, prawda? Cóż, monitorowanie martwego pola działa w ten sposób, że informuje Cię, gdy w Twoim martwym polu, czy to na słupku A, B, czy nawet C, znajduje się samochód.

Większość samochodów ma mały, żółty, migający wskaźnik na lusterkach bocznych, ale niektóre informują o tym poprzez zestaw wskaźników lub sygnał dźwiękowy.

Wirtualne lusterka zewnętrzne


Fizyczne lusterka boczne wkrótce odejdą do przeszłości. W ich miejsce pojawią się małe skrzydełka z umieszczonymi wewnątrz kamerami. Obraz z kamer będzie przekazywany na małe wyświetlacze znajdujące się w górnej części każdego panelu drzwi bocznych. Trzeba będzie się do tego przyzwyczaić, ale wirtualne lusterka zewnętrzne znacznie poprawią zużycie paliwa poprzez zmniejszenie współczynnika oporu powietrza.

Integracja smartfonów


To bez wątpienia jedna z najładniejszych zaawansowanych technologicznie funkcji, jakie mają do zaoferowania współczesne samochody. Android Auto i Apple CarPlay sprawiają, że większość systemów infotainment staje się przestarzała, ponieważ oznacza to, że nie musisz już polegać na przestarzałych mapach lub powolnym menu.

Możliwość korzystania z telefonu do takich rzeczy jak mapy czy strumieniowe przesyłanie dźwięku oznacza, że możesz bezproblemowo korzystać z samochodowego systemu informacyjno-rozrywkowego bez stromej krzywej uczenia się. Niektórzy producenci oferują dopasowaną aplikację, w której można uruchomić samochód, zablokować/odblokować, sprawdzić poziom paliwa, przewrócić okna, a nawet zatrąbić.

Czujnik senności


Jest to funkcja, o której prawdopodobnie nie wiesz, że istnieje... dopóki jej nie poznasz. Samochody wyposażone w system wykrywania senności ostrzegają Cię za pomocą sygnałów wizualnych, dźwiękowych i/lub fizycznych (wibracje), jeśli zaczynasz zasypiać lub zaczynasz być senny.

Jest to doskonały środek zapobiegawczy, dzięki któremu nie musisz doświadczać tego, co czuje poduszka powietrzna. Choć trudno o dane statystyczne, czujniki senności w samochodach bez wątpienia zapobiegły wielu wypadkom od czasu ich wprowadzenia.

Adaptacyjny tempomat


To jak zwykły tempomat, tyle że lepszy pod każdym względem, ponieważ może zarówno przyspieszać, jak i hamować w zależności od pojazdu przed Tobą. Utrzymuje on ustaloną odległość od samochodu poprzedzającego, dopasowując się do jego prędkości i zwalniając, gdy ten zwalnia.

To, w połączeniu ze wspomaganym układem kierowniczym, oznacza, że samochód może w zasadzie prowadzić się sam. Mimo to, aby być bezpiecznym, musisz skupić swoją uwagę na drodze, trzymać ręce na kierownicy i kontrolować swój pojazd.

Monitorowanie ciśnienia w oponach


Jest to bardzo przydatna funkcja, ponieważ sprawia, że okresowe ręczne sprawdzanie ciśnienia w oponach staje się bezużyteczne. Jest to również świetne rozwiązanie, ponieważ oznacza, że możesz w porę wykryć powoli spuszczające się powietrze z opony i dotrzeć do warsztatu. Niektórzy producenci, jak np. Lincoln, umożliwiają nawet zdalne sprawdzanie ciśnienia w oponach za pomocą aplikacji Lincoln Way. Pamiętaj, że jeśli system ostrzega Cię o niskim ciśnieniu w oponach, ważne jest, aby jak najszybciej napompować opony do zalecanego ciśnienia, ponieważ może to wpłynąć na stabilność, trakcję, zużycie paliwa, zużycie bieżnika, a w ekstremalnych sytuacjach nawet doprowadzić do rozerwania opony.

System kamer Surround View


Ta funkcja była wcześniej zarezerwowana dla producentów premium, choć dziś znajduje drogę do dobrze wyposażonych modeli większości marek. Surround View 3D w istocie oferuje kierowcom "widok z lotu ptaka" na samochód i jego bezpośrednie otoczenie. Osiąga się to poprzez 4-6 kamer rozrzuconych po całym nadwoziu i wiernie odwzorowuje to na ekranie infotainmentu za pomocą rozszerzonej rzeczywistości. To nawet renderować wersję własnego samochodu, że można spojrzeć wokół w 3D. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy samochód ma zainstalowany system kamer Surround View, to wystarczy spojrzeć pod lusterka boczne. Jeśli mają one kamerę to prawie na pewno jest wyposażony w zachwycającą funkcję.

Dwusprzęgłowa skrzynia biegów


Nie nazwałbym tego cechą w prawdziwym tego słowa znaczeniu, ale to całkowicie zrewolucjonizowało przemysł motoryzacyjny w ciągu ostatniej dekady lub tak. Dwusprzęgłowa skrzynia biegów posiada, jak sama nazwa wskazuje, dwa sprzęgła.

Oznacza to, że może zmieniać biegi o wiele szybciej i płynniej niż zwykłe automaty. Pozwala również na wybór własnego biegu za pomocą łopatek zamontowanych na kierownicy. Kiedyś była to funkcja zarezerwowana dla supersamochodów, ale teraz można ją znaleźć w zwykłych samochodach, takich jak Volkswagen Golf.

Kontrola startu


Tę funkcję posiadają tylko samochody o sportowym lub wyczynowym charakterze, ale te, które ją posiadają, robią z niej wyjątkowy użytek. Jest to system, który utrzymuje obroty w optymalnym zakresie docelowym i startuje z szaloną precyzją, aby osiągnąć optymalny czas 0-60 w kółko. Tesla idzie o krok dalej z kontrolą startu. Tesla posiada teraz system kontroli startu "cheetah stance", w którym przednie zawieszenie samochodu obniża się, a tłumienie jest regulowane w celu poprawy trakcji.

Silniki elektryczne


Kto pomyślał, że najpopularniejsze obecnie sprzedawane samochody będą elektryczne, a co dopiero, że przyszłość całego przemysłu motoryzacyjnego będzie elektryczna? Gdybyś powiedział mi to dwadzieścia lat temu, roześmiałbym się i zastanowił, o czym do cholery mówisz.

Ale oto jesteśmy. Zasadniczo, każdy producent ma co najmniej jeden EV w swojej linii, a oni dążą do zabicia silnika spalinowego w ciągu najbliższych kilku dekad ze względu na jego bogactwo zalet. Jeśli obawiasz się, że ciche samochody elektryczne zapewniają ponurą i nudną przyszłość dla entuzjastów motoryzacji, spójrz na Pininfarina Battista i Rimac Nevera. Moim zdaniem nie mamy się czego obawiać.

Może nie wydają żadnych dźwięków, ale są niesamowicie szybkie i stanowią niesamowitą platformę dla luksusowych samochodów ze względu na wspomniany wcześniej brak hałasu.

Wykrywanie pieszych


Ta genialna funkcja bezpieczeństwa jest zwykle sparowana z automatycznym hamowaniem. Zasadniczo, samochód wykorzystuje kamery, radar i inne czujniki (podczerwień, termowizja, itp.), aby rozpoznać pieszego (lub duże zwierzę) przed lub za tobą. Następnie samochód ostrzega kierowcę i automatycznie hamuje, jeśli wyczuje, że w przeciwnym razie uderzysz w nich. Napęd odpowiednio wyposażonego Mercedesa w nocy i system będzie nawet przełączyć wyświetlacz kierowcy do widzenia w nocy i wyraźnie podświetlić pieszego (lub zwierzę) w odległości na ekranie, więc jest bardziej widoczne dla kierowcy i mają wystarczająco dużo czasu, aby bezpiecznie manewrować.

Funkcja przywoływania pojazdów


Nie wszystkie nowe samochody mają tę funkcję, ale te, które ją mają, są ekstra fajne. Tesla jest najpopularniejszą marką, która ją oferuje. W istocie, jest to funkcja przywoływania, która wzywa samochód do Twojej lokalizacji poprzez naciśnięcie przycisku na pilocie lub telefonie. Jest to przeznaczone do odzyskania samochodu z ciasnego miejsca parkingowego lub innych convivence zorientowanych manewr niskiej prędkości, ale większość wydaje się używać go do parkingów lub zaimponować innym. Nie oczekuj więc, że będziesz mógł przywołać swój samochód z odległości wielu kilometrów... jeszcze.

Magiczna kontrola nadwozia


Samochody wyposażone w tę funkcję wykorzystują kamery stereo do skanowania drogi przed sobą (do około 50 stóp), a następnie stale dostosowują zawieszenie w czasie rzeczywistym z wysoką precyzją. Mercedes nazwał ją słowem "magic", ponieważ stwierdzili, że jest tak płynna, że przypomina jazdę na magicznym dywanie. Zrobili nawet dla niego reklamę z wykorzystaniem kurczaków. Tak, mówię poważnie. Zobaczcie to, jest przezabawne.

Night Vision


Jazda w nocy może być niebezpieczna i męcząca. Ograniczona widoczność jest w niektórych sytuacjach prawdziwym utrudnieniem, dlatego wielu producentów oferuje systemy noktowizyjne do swoich samochodów. W zasadzie jest to system, który wykorzystuje wiele lamp podczerwonych do "oświetlania" drogi przed pojazdem, a następnie przekazuje tę informację do użytkownika za pośrednictwem kamery na cyfrowej desce rozdzielczej lub w systemie informacyjnym. Choć może się to wydawać śmieszne, ma to uzasadnione korzyści dla bezpieczeństwa, ponieważ pozwala dostrzec coś znacznie wcześniej, niż byłoby to możliwe w sposób naturalny.

Jakie są inne zaawansowane technologicznie funkcje, które uważasz za fajne? Daj nam znać w komentarzach poniżej.

Powiązane wpisy na blogu

Przygotowanie samochodu do ...

50 Strasznych nazw samochodów

Exotic Cars of London

Najbardziej ikoniczne samochody z lat 90.

Wydajne części samochodowe ...

The Price is Right oferuje...

Najbardziej kwintesencyjne samochody ...

Humorystyczna jazda bez głowy ...

Ferrari 458 Italia...

Dlaczego Fuel Savers nie działają

Zamortyzowane samochody marzeń...

Wycieczka po drogim samochodzie...

Dodaj komentarz

PRZEGLĄDAJ SAMOCHODY NA SPRZEDAŻ!

Więcej transakcji

2022 Ram 1500

2019 Toyota Camry L

2022 Toyota RAV4 LE

2022 Ram 1500

2022 Ram 1500 Lone Star

2022 Ram 1500

Więcej ofert