loader
Blog motoryzacyjny

17 najbardziej niebezpiecznych rzeczy do zignorowania w samochodzie

BACK TO:
  1. Blog "Zero do 60 razy
  2. Listy motoryzacyjne
  3. 17 najniebezpieczniejszych rzeczy do zignorowania w samochodzie

17 najniebezpieczniejszych rzeczy do zignorowania w samochodzie

Przez Antonie George 0 Komentarze

Czy kiedykolwiek podkręcałeś głośność w swoim samochodowym systemie audio tylko po to, aby nie słyszeć tego irytującego dudnienia, przynajmniej do czasu powrotu do domu po męczącym dniu w biurze? A może unikasz opuszczania okna pasażera, bo wydaje ono piskliwy dźwięk?

Wszyscy wiemy, że ignorowanie problemu nie sprawi, że zniknie, niezależnie od tego, jak bardzo chcielibyśmy, aby tak się stało. Chociaż w niektórych przypadkach można zignorować dokuczliwości, dopóki nie pojawi się szansa na ich naprawienie, oto kilka rzeczy, których nigdy nie powinieneś ignorować w swoim samochodzie.

1. Lampka kontrolna silnika


Och, stare dobre pomarańczowe światło, które widzieliśmy wyśmiewane w każdym serialu komediowym dotyczącym samochodów. W przeciwieństwie do tego, co filmy komediowe mogą chcieć wierzyć, kontrolka silnika nie jest tylko o podnoszenie maski, aby sprawdzić, czy silnik jest nadal tam. W rzeczywistości, jest to najbardziej niepokojące światło ostrzegawcze, jakie kiedykolwiek zobaczysz. Zazwyczaj, gdy się zapala, nie jest to dobra wiadomość i w żadnym wypadku nie należy jej ignorować. Oto dlaczego.

Lampka kontrolna silnika pojawi się, gdy w pojeździe zostanie wykryta usterka. W większości przypadków, ECU (Electronic Control Unit) pojazdu jest zaprogramowany tak, aby zapalić lampkę kontrolną silnika w przypadku wielu problemów. Dlatego może nie być możliwe zidentyfikowanie usterki po prostu z lampki kontrolnej silnika.

Ponieważ lampka kontrolna silnika zazwyczaj wskazuje na problem, który ma bezpośredni związek z silnikiem, najlepiej jest zatrzymać samochód i spróbować zidentyfikować problem od razu. Jeśli lampka zapali się podczas jazdy, są szanse, że można kontynuować jazdę aż do osiągnięcia najbliższego warsztatu samochodowego w celu uzyskania profesjonalnej diagnozy.

2. Dziwne odgłosy


W idealnej sytuacji, gdy prowadzisz samochód, jedynym hałasem, jaki powinien generować jest dudnienie silnika i toczenie się opon po drodze. Możesz usłyszeć sporadyczny dźwięk trzaskania, gdy uderzasz w dziurę w jezdni, ale wszystko poza tym powinno być zbadane.

Jeśli słyszysz dziwne odgłosy dochodzące z wnęki silnika na biegu jałowym lub podczas jazdy, istnieje kilka wskazówek, których możesz użyć, aby potencjalnie zidentyfikować problem. Piskliwy dźwięk dzieje się zaraz po zimnej uruchomić samochód lub po włączeniu klimatyzacji może wskazywać na zużyty pasek akcesoriów, które krzyczy do wymiany.

Ciężki whooshing hałas podczas naciśnięcia przepustnicy samochodu z turbodoładowaniem, czasami po którym następuje brak mocy, może wskazywać na problemy z turbosprężarką. Zazwyczaj problemy ze smarowaniem lub chłodzeniem mogą powodować nieprawidłowe działanie części sprężającej turbosprężarki, która nie podaje wystarczającej ilości powietrza do wlotu pojazdu, co powoduje zmniejszenie mocy.

Szlifowanie odgłosów dochodzących z wnęki silnika może być przerażające. Zazwyczaj, jeśli nie jest to pasek ocierający się o ciało obce, to istnieje prawdopodobieństwo, że w silniku zabrakło oleju i ruchome części szlifują się wzajemnie. Najlepszą rzeczą do zrobienia jest zatrzymanie samochodu od razu i sprawdzić poziom oleju. Jeśli poziom jest bardzo niski, natychmiast wyłącz silnik i wezwij pomoc drogową. Próba jazdy bez smarowania spowoduje uszkodzenie całego silnika.

3. Migoczące światła


Światła to kolejny krytyczny element bezpieczeństwa Twojego samochodu. Twój samochód ma wiele świateł, które muszą być w dobrym stanie, takich jak światła do jazdy dziennej, światła przeciwmgielne, światła tylne, światła wsteczne, migacze i reflektory. Jeśli jednak zauważysz, że Twoje światła migoczą, istnieje prawdopodobieństwo, że nie mają one zbyt wiele życia w nich.

Nie ma sposobu, aby oszacować, jak długo światła będą działać po tym, jak zaczną migotać, więc najlepiej wymienić żarówki tak szybko, jak to możliwe. Zgaśnięcie ich podczas jazdy nocą może narazić Cię na niebezpieczeństwo. Wskazane jest również, aby wymienić żarówki na części OEM, jeśli to możliwe, lub przynajmniej na wysokiej jakości marki aftermarket. W ten sposób można uzyskać nawet dwa razy więcej życia z nich, zanim się skończą.

Jeśli jednak światła Twojego samochodu mają tendencję do migotania po uruchomieniu silnika, może to być oznaką wycieku prądu lub szwankującego akumulatora. Tak czy inaczej, warto zlecić sprawdzenie pojemności akumulatora profesjonaliście. W miarę starzenia się akumulatorów ich pojemność maleje i mogą one dojść do punktu, w którym mogą się rozładować w ciągu nocy, powodując, że samochód nie chce się uruchomić, zwłaszcza w zimie.

Okresowo przechodź wokół swojego pojazdu i sprawdzaj, czy wszystkie światła działają prawidłowo.

4. Trudna zmiana biegów


Jednym z najczęstszych problemów w starszych samochodach z manualną skrzynią biegów jest nierównomierna zmiana biegów. Dźwignia zmiany biegów będzie wymagała trochę przekonania zanim wskoczy na dany bieg, lub może być konieczne wciśnięcie pedału sprzęgła bardziej niż zwykle. Zdarzają się również przypadki, w których słychać zgrzytanie kół zębatych, zwłaszcza przy redukcji biegów.

Chociaż może się wydawać, że zgrzytanie i szorstka zmiana biegów są jedynie uciążliwe, to jednak jest to coś więcej. W rzeczywistości przyczyną szorstkiej zmiany biegów mogą być różne problemy, od uszkodzonych lub zużytych sprzęgieł po wadliwe łożyska i niedziałające zespoły synchronizatorów. Dlatego ważne jest, aby zdiagnozować problem i uniknąć utknięcia na drodze lub zablokowania na wysokim biegu.

Trudną zmianę biegów lub tarcie można zazwyczaj przypisać zużytemu sprzęgłu. Jednak winne mogą być również inne elementy, takie jak linki zmiany biegów lub poluzowane połączenie. Nawet jeśli wymiana sprzęgła zapewni lepszą zmianę biegów w manualnej skrzyni biegów, zużyte linki również powinny zostać wymienione, aby nowe sprzęgło nie zużyło się przedwcześnie.

Większość manualnych skrzyń biegów wykorzystuje łożyska igiełkowe pomiędzy kołami zębatymi a wałem napędowym. W miarę zużywania się łożysk, koła zębate będą generować większy opór toczenia i zamiast obracać się swobodnie, gdy nie są włączone, będą ciągnąć wałek skrzyni biegów, powodując problemy z przełączaniem.

Zespół synchronizatora dopasowuje obroty przekładni przed zmianą, aby zapewnić płynną zmianę biegów. Jednak rowki synchronizatora i ich pasujące wielowypusty na wale mogą się zużywać i powodować trudności w zmianie biegów. Ponadto, pierścienie blokujące zespołu synchronizatora mogą z czasem ulec zaokrągleniu i oprzeć się o czoło koła zębatego, nie synchronizując obrotów.

Tak więc, zawsze gdy doświadczasz trudnej zmiany biegów w manualnej skrzyni biegów, zwłaszcza gdy towarzyszą jej odgłosy szlifowania, ważne jest, abyś sprawdził skrzynię biegów u profesjonalnego mechanika i dokonał niezbędnych wymian.

5. Dym


O ile nie masz grilla, to rzadko jest to dobra wiadomość, gdy pojawia się dym. Jeśli chodzi o Twój samochód, jedynym momentem, kiedy dym może być nieszkodliwy, jest sytuacja, kiedy kondensacja występuje na końcówce rury wydechowej.

Gdy samochód nagrzewa się rano w zimnych miesiącach, biały dym może wydobywać się falami przez minutę lub tak, aż cała woda zostanie usunięta. Jednak cokolwiek dłuższego niż to, i możesz mieć jakieś poważne problemy z pojazdem.

Biały dym stale wydobywający się z wydechu Twojego samochodu jest zazwyczaj oznaką wycieków płynu chłodzącego do komory zapłonowej. Najczęstszym winowajcą jest wadliwa uszczelka głowicy. Ponieważ płyn chłodzący przepływa przez blok silnika, jedynym elementem oddzielającym go od głowicy cylindrów jest uszczelka tekstylna. Z powodu przegrzania lub starości, uszczelki głowicy mają tendencję do powstawania pęknięć i ostatecznie pękają, wpuszczając płyn chłodzący do komory tłokowej. Gdy to się dzieje, moc silnika spada, a odparowany płyn chłodzący jest wydalany jako biały dym.

Z drugiej strony, niebieski dym to znak, że olej silnikowy znajduje się w komorze zapłonowej i jest spalany razem z paliwem, stąd niebiesko zabarwiony dym wydobywający się z wydechu. Najczęstszym powodem, dla którego olej znajduje się nad głowicą tłoka, są wadliwe pierścienie tłokowe. Ponieważ są to jedyne bariery pomiędzy olejem a komorą zapłonową, zużyte tłoki nie zapewniają odpowiedniego uszczelnienia i umożliwiają wydostanie się oleju. Olej silnikowy będzie tworzyć wyższe poziomy zanieczyszczeń podczas spalania, a także zmniejszenie skuteczności smarowania silnika, co może spowodować poważne problemy w dłuższej perspektywie.

Wreszcie, ciemny kolorowy dym, niezależnie od jego źródła, stanowi poważny wskaźnik pożaru. Niezależnie od tego, czy pasek ociera się o plastikową osłonę, czy odsłonięte przewody wywołały iskrę, czy też spaliny są zbyt gorące i zaczęły topić pobliskie elementy plastikowe, należy od razu zatrzymać samochód i przygotować gaśnicę. Nie próbuj kontynuować jazdy z dymem wydobywającym się z samochodu, a zamiast tego wyłącz silnik, odsuń się od pojazdu i wezwij pomoc drogową.

6. Niestabilna/wibrująca kierownica


Jeśli kierownica zaczyna obracać się w jedną stronę, zamiast dochodzić do punktu centralnego podczas kończenia manewru skrętu, może to wskazywać na potencjalne problemy z geometrią zawieszenia. Aby prawidłowo ustawić koła i dopasować ich bieżnik do drogi, zawieszenie samochodu musi być regulowane, zwykle z tie-rodów. Jeśli kierownica ma tendencję do pozostawania lekko obróconą, gdy samochód porusza się prosto, należy sprawdzić geometrię zawieszenia samochodu, aby uniknąć nierównomiernego zużycia opon.

Jeśli natomiast kierownica wibruje podczas jazdy, może to świadczyć o zdeformowanych kołach lub oponach. Choć grudki w oponie lub zagięcia koła mogą nie być widoczne gołym okiem, to przy większych prędkościach ich efekt jest wzmacniany, a tym samym odczuwalny w obrębie kierownicy. Jeśli drgania występują tylko podczas hamowania, świadczy to najprawdopodobniej o zużytych i zdeformowanych tarczach hamulcowych, które należy jak najszybciej wymienić.

7. Gąbczasty pedał hamulca


Zgodnie z normami projektowania samochodów, aby w pełni uruchomić układ hamulcowy i zatrzymać pojazd, kierowca powinien musieć nacisnąć pedał hamulca z siłą około 130 funtów. Pedał hamulca powinien być twardy i zapewniać wystarczający skok, aby modulować siłę hamowania.

Jeśli zauważysz, że pedał hamulca Twojego samochodu podróżuje, dalej niż zwykle lub czuje się gąbczasty zamiast zapewnić szybką reakcję, nadszedł czas, aby sprawdzić hamulce. Niezależnie od tego, czy płyn hamulcowy miesza się z wodą i traci swoje nieściśliwe właściwości, czy też jeden z cylindrów głównych traci ciśnienie z powodu wadliwej uszczelki, nie ma co zwlekać z rozwiązaniem problemów z hamulcami.

8. Nagłe wyłączenie silnika


Czy twój silnik nagle wyłącza się po uruchomieniu samochodu? Choć nie powinno się to zdarzyć w ogóle, zdarzają się rzadkie, jednorazowe przypadki, kiedy mechaniczna "czkawka" może spowodować, że silnik nie zapali i zatrzyma się. Jeśli jednak taka sytuacja powtarza się wielokrotnie, czas na sprawdzenie samochodu. Zwykle winowajcą w takich scenariuszach jest elektroniczny układ zapłonowy lub pompa paliwowa.

Jeśli nagłe wyłączenia zdarzają się regularnie podczas uruchamiania zimnego silnika, problem może się dalej rozprzestrzeniać, a w skrajnych sytuacjach może spowodować wyłączenie silnika, gdy samochód jest w ruchu. W scenariuszu takim jak ten, prawdopodobnie złamiesz wewnętrzne elementy silnika i ewentualnie zablokujesz koła napędowe, tracąc kontrolę nad pojazdem, jeśli jedziesz z prędkością autostradową.

9. Trudny rozruch silnika


Czy to trwa dość długo, aby przekonać swój samochód, aby rozpocząć rano, zwłaszcza gdy jest zimno na zewnątrz? Być może musisz sprawdzić swój akumulator. Jak to bywa, gdy baterie się zestarzeją lub gdy w nocy nastąpi spadek mocy, bateria nie będzie w stanie dostarczyć wystarczającej ilości CCA (cold cranking amps), aby uruchomić silnik.

Czy Twój akumulator jest w dobrym stanie, a mimo to, nawet w ciepłych warunkach zdarzają się trudności z uruchomieniem silnika? W takim razie należy zbadać rozrusznik, świece zapłonowe i przewody paliwowe. Chociaż trudności z uruchomieniem silnika nie mogą zagrażać Twojemu życiu, nie chciałbyś, aby silnik, który nie chce się włączyć, pozostawił Cię gdzieś na lodzie.

10. Podkładki pod pedały


Ten jeden może wyglądać jak dziwny jeden na zewnątrz. Co maty mają wspólnego z czymkolwiek? Jeśli niedawno wymieniłeś swoje maty podłogowe OEM na modele z rynku wtórnego, upewnij się, że są one odpowiednio dopasowane i nie przylegają do pedału gazu. Zablokowane pedały gazu spowodowane niewłaściwymi matami podłogowymi są przyczyną wielu wypadków każdego roku.

Choć może się wydawać, że wygodnie jest po prostu pociągnąć matę do tyłu, gdy przylega ona do pedału gazu, może się okazać, że nie masz na to czasu, gdy zderzak w zderzak lub gdy samochód nagle przyspieszy na znaku stopu, narażając życie.

Jeśli maty podłogowe Twojego samochodu przylegają do pedałów z powodu niewłaściwej formy lub rozmiaru, czas je wymienić!

11. Bezpieczniki, które ciągle się przepalają


Skrzynka bezpieczników działa jak mechanizm samopoświęcenia, który chroni elektryczne i elektroniczne komponenty Twojego samochodu przed nagłym skokiem napięcia. Zazwyczaj, gdy bezpiecznik się przepali, można go łatwo i tanio wymienić. Jeśli jednak te same bezpieczniki przepalają się regularnie, czas zbadać problem.

Może on być tak prosty, jak wymagający wymiany przekaźnik lub może okazać się poważniejszym problemem elektrycznym, który może zagrozić Twojemu samochodowi i bezpieczeństwu. Jeśli dany bezpiecznik ma tendencję do wielokrotnego przepalania się, należy zlecić sprawdzenie układu elektrycznego wykwalifikowanemu specjaliście.

12. Zapach spalenizny z hamulców


Czy czujesz zapach spalenizny po ostrym hamowaniu? Jest to znak, że masz nadwerężone hamulce i samochód potrzebuje trochę czasu, aby ostygnąć. Zazwyczaj przegrzane hamulce mogą spowodować zagotowanie się płynu hamulcowego i jego ściśliwość, co prowadzi do gąbczastego pedału hamulca, jak wspomniano w punkcie 7.

Jeśli zjeżdżasz z góry i musisz używać hamulców przez dłuższy czas, staraj się używać hamowania silnikiem w jak największym stopniu. Jeśli hamowanie silnikiem nie jest możliwe, znajdź miejsce, gdzie możesz zaparkować samochód i pozwolić hamulcom ostygnąć przed kontynuowaniem jazdy.

Nigdy nie spryskuj tarcz hamulcowych wodą, aby je szybciej schłodzić! Doprowadzi to do pęknięć materiału, z którego wykonany jest wirnik i może szybko doprowadzić do awarii hamulców.

13. Krzywe koła


Koła mogą stać się krzywe po uderzeniu w dużą dziurę przy dużych prędkościach lub wpadnięciu na chodnik podczas parkowania. Jeśli zauważysz jakiekolwiek odkształcenia na swoich felgach, najlepiej od razu zadziałać i zabrać koła do warsztatu. Zdeformowane koła zaburzają geometrię zawieszenia samochodu, powodując nierównomierne zużycie opon i niedokładne prowadzenie, zwłaszcza przy dużych prędkościach.

Ponadto zdeformowane felgi mogą umożliwiać ucieczkę powietrza z opon bezdętkowych, ponieważ warga uszczelniająca może już nie współpracować prawidłowo z gumą.

14. Nadmiernie zużyte opony


Opony nie są tanie, zwłaszcza jeśli szukasz jakości i wydajności. Nie powinno to jednak stanowić pretekstu do zużycia opon samochodu ponad limit narzucony przez producenta. Nadmiernie zużyte opony nie zapewniają żadnej przyczepności, zwłaszcza na mokrych lub zaśnieżonych drogach. Podczas jazdy na zużytych oponach wydłuża się droga hamowania, co może zagrażać Twojemu bezpieczeństwu.

Jeśli opona jest już tak zużyta, że wystają z niej metalowe elementy, czas się zatrzymać i od razu kupić nowe opony! W tym momencie opony są zagrożone wybuchem, powodując nagłą utratę kontroli nad pojazdem.

15. Poziom płynu chłodzącego


Płyn chłodzący utrzymuje silnik w optymalnej temperaturze, zapewniając efektywne zużycie paliwa i prawidłową dostawę mocy. Niski poziom płynu chłodzącego spowoduje przegrzanie silnika, co doprowadzi do spowolnienia pracy, a w końcu do pęknięcia uszczelki głowicy i w konsekwencji do dużych wydatków na naprawy.

Zaleca się sprawdzanie poziomu płynu chłodzącego w regularnych odstępach czasu, jednocześnie obserwując odczyt temperatury silnika na desce rozdzielczej. Jeśli wydaje się, że przekracza ona normalny limit, należy przyjrzeć się poziomowi płynu chłodzącego.

Nie należy przepełniać zbiornika wyrównawczego płynu chłodzącego. Podczas gdy niewystarczająca ilość płynu chłodzącego może powodować problemy, podobnie nadmierna ilość może prowadzić do zwiększenia ciśnienia w układzie chłodzenia i spowodować pęknięcie węży lub wycieki z chłodnicy.

16. Poziom oleju


W niektórych przypadkach lampka "check engine" pojawia się wraz z innym wskaźnikiem błędu na desce rozdzielczej, takim jak lampka ostrzegawcza "niskie ciśnienie oleju" lub "słaba bateria". W takim przypadku należy sprawdzić poziom oleju. Ogólnie rzecz biorąc, lampka ostrzegawcza na desce rozdzielczej wskazuje, że poziom oleju spadł poniżej minimum potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania samochodu.

Pamiętaj: olej silnikowy jest tym, co utrzymuje tarcie na minimalnym poziomie i pozwala częściom poruszać się względem siebie, zapewniając jednocześnie efekt chłodzenia. Praca silnika bez wystarczającej ilości oleju spowoduje szlifowanie elementów i duże zużycie, co doprowadzi do awarii.

17. Szumy w zawieszeniu


Trzeszczące dźwięki dochodzące spod samochodu mogą wskazywać na problemy z zawieszeniem. Zazwyczaj, gdy tuleje zużywają się z powodu niedoskonałości drogi, zawieszenie nie może prawidłowo kierować sił z koła do amortyzatora. W związku z tym elementy takie jak drążki, przeguby i łożyska zamiast sztywno przenosić obciążenie, zaczną się wiercić. Najlepiej wymienić te elementy jak najszybciej, aby uniknąć rozprzestrzenienia się szkody na inne, droższe elementy zawieszenia.

Wniosek

Czy Twój pojazd ma któryś z tych wyżej wymienionych objawów? A może znasz znajomego, który mógłby skorzystać z tych wskazówek? Upewnij się, aby zachować informacje i nie ignorować swój samochód znaki ostrzegawcze. Może to doprowadzić do kosztownych napraw lub nawet zagrozić Twojemu bezpieczeństwu.

Powiązane posty na blogu

Kawa i samochody Oklahoma...

Porsche 911 Carerra S ...

Przygotowanie samochodu do ...

Czy powinieneś kupić zmodyfikowany samochód?

Chevrolet C7 Corvette ...

10 niezbędnych rzeczy, które należy mieć w ...

Porsche 911 GT3 RS ...

Fascynujący samochód bez napędu ...

Wspaniałe samochody, które można jeszcze ...

Czy samochody przyszłości staną się ...

Best Doomsday Cars

Przedstawiamy $4.5 ...

Dodaj komentarz

PRZEGLĄDAJ SAMOCHODY NA SPRZEDAŻ!

Więcej transakcji

2017 Jeep Wrangler Unlimited

2022 Ram 1500 Laramie

2016 Ford F-150

2018 BMW serii 5 540i xDrive

2022 Ram 1500 Big Horn

2019 Toyota Camry L

Więcej ofert