loader
Blog motoryzacyjny

20 Największych rockowych piosenek o samochodach i jeździe

BACK TO:
  1. Blog "Zero do 60 razy
  2. Listy motoryzacyjne
  3. 20 największych rockowych piosenek o samochodach i jeździe

20 najlepszych rockowych piosenek o samochodach i jeździe

To nie przypadek, że powstały setki piosenek o samochodach i jeździe. Rock 'n Roll i hot rody zostały wynalezione dokładnie w tym samym momencie historii - oba były kulminacją długiego marszu ku postępowi napędzanemu przez elektryczność i moc silnika V8. Wielkie ruchy młodzieżoweXX wieku w erze powojennej były napędzane przez gorące pręty i muzykę rockową, a więc jest to jedyne słuszne, aby uhonorować obie ponadczasowe instytucje. Ponieważ lista piosenek o samochodach jest tak nieskończona, skupiamy się tylko na śmietance z tego zbioru. Staraliśmy się również uwzględnić piosenki, których nie ma na większości zwykłych list dotyczących tego samego tematu. Mamy nadzieję, że będzie to niespodzianka lub dwie. Piosenka musi również w widoczny sposób przedstawiać samochody lub jazdę samochodem. Oznacza to, że piosenki wspominające o samochodach tylko mimochodem nie są brane pod uwagę. Nie szukajcie więc "American Pie" i Chevroletów w levy, czy "Summertime Blues", gdzie nie można używać samochodu "cuz you didn't work late!". Nie zobaczycie też "Born to be Wild". To jedna z najwspanialszych piosenek o jeździe, ale to piosenka o motocyklach.... to lista o samochodach. Jedną z ostatnich wytycznych, których się trzymaliśmy, było to, że tylko jedna pozycja została wymieniona na jednego artystę. Nikt nie jest wymieniony dwa razy. Więc bez dalszych ceregieli, (i w żadnym szczególnym porządku) oto lista 20 największych rockowych piosenek o samochodach i jeździe:

1. Rocket 88 - Jackie Brenston & Ike Turner

Często wymieniany jako pierwsza rockandrollowa piosenka w historii, "Rocket 88" został nagrany w 1949 roku przez Jackie Brenstona i Ike'a Turnera. Opierając swoje brzmienie na Jump Bluesie i Swingu, Brenston i Turner wychwalali Oldsmobile "Rocket" 88 - prekursora "muscle car" z jego lekkim nadwoziem i mocnym silnikiem V8. Silnik Rocket 88 katapultował Oldsmobile'a na czoło żużlowego NASCAR jako roadster nr 1 w kraju przez następne cztery lata. Pasuje do tego, że pierwsza rockowa piosenka uczciła pierwszego hot roda - to był początek pięknej przyjaźni.

2. No Particular Place to Go - Chuck Berry


John Lennon powiedział kiedyś, że jeśli można dać Rock 'n Roll inną nazwę to byłoby "Chuck Berry". Z jego podpisu licks gitara i dar dla tekstów sposób wyprzedzając swój czas, Berry jest archetypem bohatera gitary i "No Particular Place to Go" jest być może ostatecznym Rock piosenka o samochodach. Kultura młodzieżowa w latach 50. obracała się wokół samochodów, a ta piosenka oddaje ten ruch w całej jego jasnej, chromowanej chwale. Nie martwcie się o nas - ja i moje dziecko po prostu jedziemy naszym samochodem z radiem puszczającym muzykę z elektrycznej szafy grającej.

3. Hey Little Cobra - The Rip Chords


Wiem, że to była pierwsza płyta dla wielu z was, z pokolenia Baby Boomers. Ta nowatorska piosenka z 1963 roku celebruje gorący samochód sportowy tamtych czasów, Ford/Shelby AC Cobra! Brytyjski wyprodukowany z amerykańskim silnikiem, Cobra był ostatecznym samochodem sportowym lat 60-tych z jedynymi oryginalnymi modelami wykonanymi w latach 1962-1967. Ford chciał mieć samochód sportowy, który mógłby konkurować z Corvette, a Cobra była ich odpowiedzią. The Rip Chords uchwyciło brzmienie "surf & drive" amerykańskiego krajobrazu rockowo-popowego po Chucku Berrym i przed Beatlesami. AC Cobra zainspirowała również inną świetną piosenkę, "The Car Was the One" z albumu Marka Knopflera Get Lucky z 2009 roku.

4. GTO - Ronnie & the Daytonas


Ta radosna piosenka jest hołdem dla tego, co jest uważane za pierwszy oficjalny "muscle car" - Pontiac's GTO. Pierwotnie produkowany w latach 1964-1974, GTO został ponownie ożywiony w latach 2004-2006. "Przyjdź i włącz go, rozwiń go, zdmuchnij go - GTO!

5. Fun, Fun, Fun - The Beach Boys


The Beach Boys to dźwięk lata napędzany przez geniusz Briana Wilsona. Przed sonicznym i duchowym arcydziełem Pet Sounds, bracia Wilson użyczyli swoich eterycznych harmonii do piosenek o surfingu i jeździe w południowej Kalifornii. Otwierający riff jest zaczerpnięty od Chucka Berry'ego, ale reszta to czysta synergia Beach Boys o dziewczynie, która jest tak gorąca, że zaginęła podczas beztroskiej przejażdżki. "She drives like an ace now" pada w zalanym słońcem refrenie, ale lepiej niech się cieszy, póki może, zanim tata zabierze jej T-Birda. Gdyby ta lista nie była regulowana do jednej piosenki na artystę, Beach Boys mieliby również "I Get Around", "Little Duece Coupe" i "Don't Worry Baby". Co tu dużo mówić - chłopcy kochali swoje samochody prawie tak samo jak surfing.

6. Drive My Car - The Beatles


Wyczerpani szaleństwem "Beatlemanii", która uczyniła ich więźniami własnej sławy, Beatlesi popychali swoją muzykę w nowe, uginające się pod ciężarem umysłu kierunki, począwszy od albumu " Rubber Soul " z 1965 roku. Zanim jednak muzyczne eksperymenty objęły pełne panowanie, mop-topy wzięły klasyczną stronę z podręcznika Rock n' Rolla i zrobiły piosenkę o samochodach. W utworze otwierającym RubberSoul, Beatlesi postawili gatunek samochodowy na głowie, chytrze prosząc dziewczynę-fankę o bycie ich szoferem: "Baby, you can drive my car", a przy okazji "Baby, I love you! Beep, beep 'n beep, beep! Yeah!" Niemal słychać odgłosy milionów nastolatków krzyczących nad kąśliwą solówką gitarową George'a Harrisona.

7. Highway 61 Revisited - Bob Dylan - Johnny Winter


Bob Dylan napisał i zaśpiewał niezliczoną ilość piosenek o samochodach i otwartej drodze: Ramblin Gamblin Willie, Stuck Inside of Mobile (z Memphis Blues Again), From a Buick 6, Desolation Row, Only a Hobo, Rocks and Gravel, and Motherless Children (przedstawiony w nowej reklamie Jeepa Cherokee z 2014 roku). W swoim rockerze "Highway 61 Revisited" z 1965 roku, pojawiającym się krótko po tym, jak kontrowersyjnie porzucił gitarę akustyczną, Dylan wykorzystuje scenerię Highway 61 jako scenę dla apokaliptycznych biblijnych ofiar, przypadków pomocy społecznej, ekscentrycznych królów, rozwiązłych szekspirowskich panien i hazardzistów rozpoczynających wojny światowe. Ponieważ wytwórnia Boba Dylana nie zezwala na umieszczanie większości jego piosenek na YouTube, wybraliśmy kultową wersję coveru Johnny'ego Wintera, która wydobywa zęby oryginału Dylana.

8. Roadrunner - Bo Diddley -- The Who


Klasyczna piosenka Bo Diddleya "Roadrunner" o roadsterze, którego nie da się złapać, gdy płonie na asfalcie, była coverowana setki razy. Nikt jednak nie zdołał przebić wysokooktanowej wersji The Who. Znani ze swoich hymnów młodzieńczego gniewu, maksymalnego R&B i atletycznych występów, The Who są idealnymi interpretatorami ponadczasowej ody Diddleya do gorących prętów. W tym występie z 1975 roku gitara Pete'a Townshenda brzmi jak metalowy silnik, który zjeżdża z autostrady do stratosfery, a gromka sekcja rytmiczna Johna Entwistle'a i Keitha Moona sprawia, że silnik cały czas rwie. Spróbujcie nadążyć - "Beep! Beep!" Przechodzą do jednego ze swoich wczesnych hymnów "My Generation" - pokolenia zbudowanego wokół muzyki rockowej i hot rodsów.

9. Hot Rod Honeymoon - Jeff Beck


Legenda gitary Jeff Beck przez całe życie ma obsesję na punkcie gitar i amerykańskich hot rodów. Buduje i kolekcjonuje obie te rzeczy. Jego najcenniejszym nabytkiem jest Ford Deuce Coupe z 1932 roku, który pojawił się w filmie " American Graffiti " z 1973 roku . Regularnie bierze udział w licytacjach samochodów z innym byłym Yardbirdem i kumplem, mistrzem gitary Erickiem Claptonem. Beck nagrał niezliczoną ilość piosenek poświęconych swoim ukochanym hot rodom, a nawet nagrał cały album zatytułowany Jeff Beck's Guitar Shop z okładką przedstawiającą gigantyczną gitarę na podnośniku samochodowym gotową do serwisowania. W utworze "Hot Rod Honeymoon" Beck wykorzystuje swoją unikalną fuzję futurystycznej gitary rockowo-bluesowo-jazzowej, aby przywołać dźwięk hot roda płonącego na drodze, podczas gdy podwójna insynuacja refrenu "shift down" gra na aspekt "miesiąca miodowego". Boys and their toys....

10. Mercury Blues - Steve Miller Band


Steve Miller gra tego zawiesistego, bluesowego, soulowego Rocka, którego dość trudno przebić. "Mercury Blues" to jego adaptacja z 1977 roku piosenki "Mercury Boogie" z 1944 roku. To celebracja Mercury'ego, luksusowego samochodu klasy podstawowej wprowadzonego przez Ford Motors, który miał znaleźć się pomiędzy zwykłymi modelami Forda a luksusowymi samochodami marki Lincoln. Mercury miał roadstery wszędzie jeżdżące w stylu od 1938 roku do końca linii w 2011 roku. Mimo że już go nie ma, Mercury żyje w tej klasycznej piosence i w sercach entuzjastów motoryzacji na całym świecie.

11. Black Limousine -- The Rolling Stones


Żaden inny angielski zespół nie otulił się tak całkowicie tradycyjną muzyką amerykańską jak Rolling Stones. Poza krótkim okresem w połowie lat 60-tych, kiedy śpiewali barokowy rock dla elegancko melancholijnej, ale kolorowej sceny Swingującego Londynu, Stonesi zawsze byli zespołem przesiąkniętym najczystszymi odmianami amerykańskiego R&B, Soul, Gospel, Country i Bluesa. "Black Limousine" to inspirowany Chicago blues zaczerpnięty z ich przebojowego albumu Tattoo You z 1981 roku. Stonesi koncertowali w tym czasie na stadionach i byli w trakcie przekształcania się w multimedialną megabestię, którą kochamy dzisiaj, ale nigdy nie zapomnieli o swoich korzeniach. Inne piosenki Stonesów, które znalazłyby się na naszej liście, gdyby zasady na to pozwalały, to "Moonlight Mile", "All Down the Line" i ich cover "Route 66", o którym mówimy tutaj.

12. Trampled Under Foot - Led Zeppelin


"I'm talking about Love!" krzyczy Robert Plant. W tej niezwykle sugestywnej piosence mówi też o Women and Cars, oraz Women AS Cars, i vice versa. Mówimy o podwójnych innuendach! Robiąc sobie przerwę od piosenek o celtyckim mistycyzmie, Śródziemiu J.R.R. Tolkiena i amerykańskim bluesie, Wikingowie Rocka z Valhalli przynoszą swój dźwiękowy grzmot do gatunku piosenki samochodowej. Jest to występ na żywo z 1975 roku, w którym gitara Jimmy'ego Page'a wciela się w silnik pracujący na wszystkich cylindrach - "Talking about love" indeed.

13. Willie the Wimp (and His Cadillac Coffin) - Stevie Ray Vaughan


Zmarły i wielki Stevie Ray Vaughan przywrócił bluesa do głównego nurtu w latach 80. i zrewitalizował tę formę sztuki. Często wymieniany jako największy gitarzysta po stronie Jimiego Hendrixa, SRV dał bluesowi zastrzyk teksańskiego nastawienia i ziarna. Ta mroczna, ale zabawna piosenka oparta jest na prawdziwej historii. Chicagowski gangster Willie "Flukey" Stokes zorganizował pogrzeb/przyjęcie za 200 000 dolarów dla swojego 28-letniego syna Willie "The Wimp" Stokes Jr, który został zamordowany. Willie wysłał młodszego Stokesa w wielkim stylu i pochował go w trumnie Cadillaca z diamentowymi pierścionkami na palcach i banknotami 100$ w trumnie. Starszy Willie spotkałby się z własną śmiercią dwa lata później, kiedy to, jak na ironię, został zastrzelony w Cadillacu z 1986 roku wraz ze swoim szoferem.

14. Queen of the Highway -- The Doors


The Doors byli kwintesencją sceny muzycznej Los Angeles w latach 60. Łącząc bluesa, jazz i pierwotną poezję odzianego w skórę frontmana Jima Morrisona, The Doors zarówno oczarowali, jak i zaszokowali publiczność swoimi dziko nieprzewidywalnymi występami na scenie. Podczas gdy wiele z ich piosenek, takich jak "Riders on the Storm", "L.A. Woman" czy "Roadhouse Blues" groźnie ostrzega przed niebezpieczeństwami otwartej drogi, "Queen of the Highway" wprowadza zespół w łagodniejszy i bardziej romantyczny nastrój. Chociaż tekst pod gładką jazzową aranżacją ocieka dionizyjskimi obrazami, które sugerują, że być może ta wycieczka nie jest tak niewinna, jak się wydaje.

15. The Passenger - Iggy Pop


Napisany i nagrany w Berlinie przez Iggy'ego Popa, "The Passenger" został zainspirowany nocnymi jazdami po Autobahn z jego kumplem i producentem muzycznym Davidem Bowie. Trzydzieści lat po II wojnie światowej, Berlin wciąż miał "rozdarte wnętrza" i "tyły", jak złowroga piosenka Iggy'ego Popa ilustruje czarną jak atrament północ - pasażer "pod szkłem" świadczący o pustym niebie w rozbitej powojennej miejskiej dżungli, która próbowała poskładać się na nowo. Była to ponura, ale i elektryczna atmosfera, a zarówno Iggy, jak i Bowie żywili się twórczą energią miasta, tworząc jedne ze swoich najlepszych prac: Berlińska Trylogia Bowiego(Low, Heroes, Lodger) oraz The Idiot i Lust for Life Iggy'ego, z których pochodzi "The Passenger".

16. On the Road Again - Canned Heat


Nie, nie piosenka Williego Nelsona o tym samym tytule. To Canned Heat, psychodeliczni rockersi znani z hymnu festiwalu Woodstock "Going Up the Country". Wydaje się, że ci faceci mieli obsesję na punkcie otwartej drogi, tak jak wszyscy wielcy muzycy warci swojej soli. Harmonijka i rytm napędzają nas do przodu w dół drogi - idealna piosenka do jazdy.

17. Low Rider - War

Mówiąc o jeżdżących piosenkach, nie ma bardziej kultowej niż "Low Rider" z 1974 roku zespołu War. Piosenka celebruje kulturę gorących prętów w Kalifornii i wszystkie wypasione Lincolny i Cadillaki z lat 60-tych i wczesnych 70-tych. War był zespołem wielokulturowym, który zagłębiał się w funk, reggae, muzykę latynoską i bluesa. Na czele zespołu stał nawet legendarny brytyjski wokalista Eric Burdon, niegdyś członek zespołu The Animals. Poczuj ten funkowy groove i wybierz się na "małą wycieczkę" po pasie w tym low riderze.

18. One Headlight - The Wallflowers


Like father like son, Jakob Dylan kocha swój Rock i samochody tak samo jak jego tata (patrz #7 na tej liście). W swoim przełomowym albumie z 1996 roku Bring Down the Horse, The Wallflowers wydali kolekcję nastrojowych i klimatycznych piosenek, które znalazły się na szczycie list przebojów. Chociaż młodszy Dylan w piosence o samochodach mówił raczej o metaforycznie rozwalonym silniku niż o beztroskiej przejażdżce. Życie nie zawsze polega na jeździe i dobrej zabawie - czasami utknęliśmy na drodze. Może rzeczy nie są do końca takie same i marzenia ulegają chwilowemu wykolejeniu, ale "We can drive it home with one headlight".

19. Thunder Road - Bruce Springsteen


Bruce Springsteen napisał niezliczone piosenki o samochodach i jeździe, ale żadna nie ma takiej głębi i zakresu jak "Thunder Road". W tej samej tradycji folkowej co Woody Guthrie i Bob Dylan, Springsteen jest opowiadaczem, który wyraża marzenia i frustracje człowieka pracującego. "Thunder Road" to droga ślepej wiary i zbawienia - droga ucieczki z dala od umierającego miasta. Horyzont wypełniają "szkielety wypalonych Chevroletów", a jedyna szansa na odkupienie leży "pod brudną maską" samochodu. Jest ostatnia szansa, by uciec do "ziemi obiecanej" i zacząć żyć naprawdę. To najlepsza piosenka samochodowa o nadziei i spełnianiu marzeń poprzez odwagę, by po prostu jechać otwartą drogą i nigdy nie oglądać się za siebie.

20. Hot Rod Heart - John Fogerty


Z przeprosinami dla Beach Boys, John Fogerty może przejąć ich koronę jako nieoficjalny "głos lata". Od czasu w Creedence Clearwater Rival do kariery jako artysta solowy, Fogerty jest tak amerykański jak baseball, szarlotka (i Chevrolet). Czy to krzycząc jak banshee z głębi nawiedzonych bagien bayou, czy crooningując jak balladowiec country z Blue Ridge Mountains, Fogerty wie jak Rock out. "Hot Rod Heart" z 1997 roku to doskonała piosenka napędowa od człowieka, który dał nam już "Up Around the Bend" i "Sweet Hitch-Hiker". Mamy "bilet w jedną stronę na otwartą drogę....if you wanna ride, let's go!"


I 21.....Just because we can.

I Gotsta Get Paid - ZZ Top


Tekst nie ma nic wspólnego z samochodami, ale muzyka brzmi jak postawa silnika hot rod i wideo zawiera kilka ładnych niestandardowych wyścigów "rat rod". W teledysku pojawia się też słynny producent Johnny Casha, Rick Rubin, który połączył się z teksańskimi bluesmanami ZZ-Top w utworze z wydanego w 2012 roku albumu La Futura. Jest to zbyt nowy utwór, żeby zrobić listę "wszech czasów", ale i tak go lubimy.

Honorable Mentions:

Mustang Sally - Buddy Guy, Car Song - Woody Guthrie, Grease Monkey - Jeff Beck, Goin' Mobile - The Who, Carefree Highway - Gordon Lightfoot

So there you go - 20 największych rockowych piosenek o Cars & Driving. Odpalajcie playlistę i puszczajcie na autostradzie z płonącymi głośnikami! Twój ulubiony nie został uwzględniony? Pominęliśmy kilka? Cóż, ta lista nie jest przeznaczona do zakończenia dyskusji, ale do rozpoczęcia debaty. Jakie są wasze ulubione piosenki rockowe o samochodach i jeździe i dlaczego? Odezwijcie się i dajcie nam znać!

Powiązane posty na blogu

Czy samochody przyszłości staną się ...

Muzea motoryzacyjne w USA, które musisz ...

Niesamowite wszystko czarne ...

Wprowadzenie do de ...

Porsche 997 Turbo S ...

Powerball sięga 500 dolarów...

Rankingi bezpieczeństwa samochodów z 2012 r.

Google Street View Egzotyczne ...

Najbardziej ikoniczne samochody z lat 90.

Motocykle wyścigowe i ...

Ciekawe amerykańskie auto ...

Zabawny żart z samochodem bez kierowcy

Dodaj komentarz

PRZEGLĄDAJ SAMOCHODY NA SPRZEDAŻ!

Więcej transakcji

2020 Chevrolet Malibu

2018 Chevrolet Traverse

2022 Ram 1500 Lone Star

2022 Ram 1500 Laramie

2018 Mercedes-Benz GLE-Class GLE 350

2019 Honda Accord Sedan LX 1.5T

Więcej ofert