loader
Porady

Jak dobrać odpowiedni olej silnikowy? Na co zwrócić uwagę?

Olej silnikowy należy wymieniać co kilka kilometrów, a najwyżej raz w roku, jeśli samochód jest stale użytkowany, niezależnie od tego, czy jest to pojazd osobowy, czy dostawczy. Niektórzy kierowcy nie znają odpowiedniego oleju do swojego samochodu i tu zaczynają się problemy. Jak wybrać odpowiedni olej do swojego samochodu?

Czym należy się kierować przy wyborze oleju?

Wybierając odpowiedni olej do silnika samochodu, należy wziąć pod uwagę zalecenia i normy producenta pojazdu, z którego będziemy korzystać. Gdzie możemy znaleźć zalecenia i normy producenta? Najlepszym i najszybszym sposobem na ich znalezienie jest instrukcja obsługi pojazdu. Tam znajdziemy wszystkie informacje o lepkości, normach i specyfikacjach niezbędnych do doboru odpowiedniego oleju. Co zrobić, gdy instrukcja nie jest dostępna? W takim przypadku można zadzwonić lub wysłać e-mail do ASO (tj Aby otrzymać niezbędne informacje od specjalisty, należy skontaktować się z Autoryzowaną Stacją Obsługi danej marki pojazdu. Istnieją jeszcze inne możliwości doboru odpowiedniego oleju.

Katalog olejów - Wybierz interesujący Cię olej

Możesz również skorzystać z katalogu online, który pomoże Ci wybrać olej. Katalogi te można znaleźć na stronach internetowych producentów oleju, a także marek.

  • Valvoline
  • Castrol
  • Total
  • Elf
  • Motul
  • Shell
  • Liqui Moly
  • Mobil

Nie da się określić, jaki olej lub marka oleju będzie najlepsza dla Twojego samochodu, korzystając z oficjalnej listy lub uniwersalnego katalogu. Katalogi te zostały stworzone przez producentów olejów silnikowych, aby pomóc klientom w wyborze odpowiedniego środka smarnego z ich oferty.

Wybór nie jest łatwy - o czym należy pamiętać?

Wśród rodzimych kierowców i mechaników wciąż panuje przekonanie, że im większy przebieg, tym gęstszy powinien być olej. To przekonanie jest fałszywe. Jeśli silnik jest w dobrym stanie, nie powinniśmy naruszać zaleceń producenta. Kierowcy często zmieniają olej na grubszy, co może spowodować, że silnik będzie lał się inaczej niż powinien. Dlaczego mechanicy i kierowcy przechodzą na grubszy olej? Ponieważ daje to oszczędność kosztów. Każdy element jednostki napędowej ma ograniczoną żywotność. Komponenty takie jak uszczelki i pierścienie cylindrów mogą z czasem przepuszczać olej, co prowadzi do "zabierania" oleju z silnika. Według "starej szkoły" taki problem można naprawić poprzez zmianę oleju na gęstszy. Jest to oszustwo i ucieczka od prawidłowej diagnostyki, naprawy i konserwacji jednostki napędowej. Warto porozmawiać z doświadczonym mechanikiem, jeśli zauważymy, że zalecany olej jest inny niż ten, który jest wlewany do silnika.